از حضرت زینب علیها السلام نقل شده است که فرمود: «شب عاشورا از خیمه خود بیرون آمدم تا از حال برادرم حسین علیه السلام و یارانش با خبر شوم. دیدم امام علیه السلام در خیمه خود تنها نشسته..

و با پروردگارش راز و نیاز مى ‏کند و قرآن تلاوت مى‏ کند. پیش خود گفتم آیا سزوار است برادرم در چنین شبى تنها بماند؟ به خدا سوگند! مى‏ روم و برادران وعموزادگان خود را به این خاطر سرزنش مى ‏کنم. پس به خیمه عبّاس علیه السلام آمدم ناگاه همهمه و صداى غرّایى شنیدم، همانجا پشت خیمه ایستادم و به داخلش نظر انداختم دیدم عموزادگان و برادران و برادرزادگانم گِرد عبّاس- که چون شیرى بر زانویش تکیه زده بود- حلقه زده‏اند، و او خطبه‏اى مشتمل بر حمد و ثناى الهى و سلام و درود بر پیامبر خدا صلى الله علیه و آله ایراد کرد، که مانند آن خطبه را جز از امام حسین علیه السلام نشنیده بودم، و در پایان افزود: اى برادران! برادرزادگان! و عموزادگانم! هنگامى که سپیده دم طلوع کرد چه مى‏ کنید؟ عرض کردند: فرمان فرمان تو است، هر چه تو فرمایى همان کنیم.

عبّاس فرمود: این اصحاب با امام پیوند خویشاوندى ندارند و بار سنگین را جز صاحبانش بر نمى ‏دارند. هنگامى که سپیده صبح آشکار شد اوّلین کسى که به میدان نبرد مى ‏شتابد، شمایید. ما باید پیش از آنان کشته شویم تا مردم نگویند. اصحاب خود را پیش انداختند و چون آنان کشته شدند، خود با شمشیرهایشان ساعت به ساعت مرگ را به تأخیر انداختند.

بنى هاشم از جاى برخاسته شمشیر از غلاف بیرون کشیدند و در برابر برادرم عبّاس گرفته، گفتند: «ما همگى تحت فرمان تو هستیم».

زینب علیها السلام افزود: «وقتى که این یکپارچگى و عزم راسخ و تصمیم قلبى آنان را دیدم، دلم آرام گرفت و خوشحال شده اشکم سرازیر شد. خواستم به سوى برادرم حسین علیه السلام رفته و جریان را به اطّلاعش برسانم که ناگاه از خیمه حبیب بن مظاهر نیز همهمه و سر و صدایى شنیدم، به آنجا رفتم و پشت خیمه ایستادم و به داخل آن نظر افکندم، دیدم اصحاب نیز برگرد حبیب بن مظاهر حلقه زده‏اند و او مى‏ گوید: اى همراهان! براى چه منظورى به اینجا آمده‏اید؟ خدا رحمتتان کند، سخنانتان را روشن و بى پرده بیان کنید.

گفتند: آمده‏ایم تا (حسین علیه السلام) غریب فاطمه علیها السلام را یارى کنیم.

گفت: چرا زنان خود را طلاق داده‏اید؟

گفتند: براى یارى حسین علیه السلام.

گفت: اگر صبح شد چه مى‏ کنید؟

گفتند: فرمان، فرمان تو است. ما از فرمان تو سرپیچى نمى‏ کنیم...

عاشورا ریشه ‏ها، انگیزه‏ ها، رویدادها، پیامدها ص 404

سالروز وفات حضرت زینب أم المصائب علیها السلام بر تمام شیعیان تسلیت باد