|بر بال اندیشه|

سلام خوش آمدید

تجلّی حیا در دارالاماره کوفه

يكشنبه, ۱۷ آذر ۱۳۹۲، ۰۸:۴۸ ب.ظ

حضرت زینب بعد از تمام شدن خطبه به راه خود ادامه داد تا به دارالاماره رسید. در این هنگام بغض راه گلویش را بست. چرا که او همه جای این خانه را می‌شناخت. اینجا روزی خانه زینب بود، روزگاری که اسم پدرش علی با عظمتی بی‌مانند جهان را پر ساخته بود. اشک در دیدگانش حلقه زد. ولی خودداری کرده، مبادا که گریه خوارش کند. زینب دست راستش را به روی قلبش گذاشت. مبادا از هم بپاشد. در آن دم به اتاق بزرگی رسید و دید عبیدالله بن زیاد ملعون در جایی نشسته که پدرش در آنجا می‌نشست و از میهمانان پذیرایی می‌کرد. امروز دوباره زینب به درون این خانه پا می‌گذارد. در حالی که اسیر و داغ‌دار شده، هیچ وقت زینب مانند امروز احتیاج نداشت که به عظمت روحی و نیروی معنوی‌اش اعتماد کند و به اصالت خاندان و شرافت تبارش پناه برد تا آن طوری که شایسته دختر علی و «عقیله بنی‌هاشم» است، بایستد تا بتواند آن چه را که از او شایسته است، نشان دهد.

زینب که بی‌ارزش‌ترین لباس‌هایش بر تن و کنیزانش دورش را گرفته بودند، حیا را به عرصه نمایش گذاشت و بدون آن که به امیر سرکش و خون‌خوار اعتنایی کند، به صورت ناشناس در گوشه‌ای نشست در حالی که سراپای وجود او را شرم، حیا، نجابت و پاکی احاطه کرده بود. «فجلست زینب بنت علی مُتَنَکَّرة» زینب ناشناس نشست. ابن‌زیاد ملعون پرسید: این زن کیست؟ (سه بار این سؤال را تکرار کرد) حیا و نجابت زینب از یک طرف، علم حضرت به قصد ابن زیاد ملعون برای تحقیر اهل بیت از طرف دیگر اجازه نداد زینب جواب او را بدهد تا آنجا که ابن‌زیاد ملعون با نیش زبانش نمک به زخم زینب پاشید و برای آزردن او گفت: «کار خدا را نسبت به برادرت و خاندانت چگونه دیدی؟» زینب جوابی کوتاه ولی بسیار زیبا داد که ریشه در کمال حیای او داشت چرا که علی فرمود: «حیا علت هر زیبایی است». حضرت با آرامشی که از حیا و رضای قلبی او حکایت داشت، آن جمله به یاد ماندنی را فرمود: «ما رأیتُ الّا جمیلاً».

 • حیـدر کـرار

نظرات (۱۶)

سلام....

خیلی خوشحالم که امشب این مطلب را خواندم....


یا زینب
*از چاه خود آب برداریم....*

سلام....دعوتید

http://zareh.blog.ir/post/237

یا علی
وبتون خیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــلی زیباست به وبلاگ من هم سر بزنید.
واگه خوشتون اومد نظر بدین.
با تسلیت این ایام خدا حافظ .[بدرود]
 • علیرضا فلاح
 • سلام من دوست دارم وبلاگ های ما به هم پیوند بشه ممنونو میشم قبول کنید
  http://shahid-fahmide.blog.ir
  حلقه شهید فهمیده
  دوست داشتی پیوند کن خبر بده ممنون
  سلام...

  مثل آب....

  http://zareh.blog.ir/post/140

  شنیدنی است و نوشیدنی و چشیدنی...
  سلام خیلی وقته ما شمارو لینک کردیم یادم نمیاد که ایا شما قبلا مارو لینک کردی و بعدش حذفمان کردی یا اصلا مارو لینک نکردی خلاصه ما با رنج2و بازدید بیشتر از3هزار شمارو هنوز در وبلاگ لینک داریم اگر لینک نمیکنید مار مطلع کنید یا علی
  سلام مجدد ببخشی تو سرچ وبلاگت گشتم وبلاگم توش پیدا نکرد اما خودم نگاه کردم دیدم هنوز هستش بازم ببخشی یاعلی
  سلام...

  اگر هوای شورش داری...بسم الله

  http://zareh.blog.ir/post/259

  یا علی
  سلام... اربعین تسلیت
  ************************
  شرح حدیث....آیت الله آقا مجتبی تهرانی رحمه الله علیه....

  ترجمه حدیث: حضرت امیر المؤمنین علی علیه السلام فرمودند:
  همان طور که خورشید و شب با یکدیگر جمع نمی­شوند، محبّت و دل بستگی به خداوند نیز با محبّت و دل بستگی به دنیا جمع نمی­شوند.

  شرح حدیث: خیلی زیبایی در این روایت دیده می­شود. انسان اگر بخواهد بفهمد حبّ به خدا دارد یا نه، راهش چیست؟‌ این امری نیست که هفته­ای و ماهی یا سالی یک بار پیش بیاید، بلکه انسان در هر روز چندین بار بر سر دو راهی دنیا و آخرت قرار می­گیرد؛ آن هم نه فقط بُعد وجودی او، بلکه تمام ابعاد وجودیش مثل قلب، عقل، اعضاء و جوارح، دست، پا، زبان، گوش، چشم و حتّی خطورات ذهنیّه او مثل دروغ، غیبت، تهمت، مال حرام خواری، نگاه به نامحرم و... انسان ببیند کدام را انتخاب می­کند امر الهی را انتخاب می­کند که نور است، یعنی محبّت و دوستی به خداوند را، یا این که معصیت را انتخاب می­کند که ظلمت و تاریکی و محبّت و دل بستگی به دنیاست؟
  ‌ نور و ظلمت در یک جا جمع نمی­شوند و دل ظرف محبّت خداوند است و دو شیء و دو چیز در او جای نمی­گیرد، محبّت و دل بستگی به خداوند یعنی نورانیّت، نشاط، آرامش، برکت، نیکوکاری. و محبّت و دل بستگی به دنیا، یعنی ظلمت، تاریکی، اضطراب، افسردگی، فساد، گناه و معصیت. حالا انسان ببیند در شبانه روز زندگی خود چه چیز را انتخاب می­کند؟‌ این از عمل انسان معلوم می­شود. آیا دل را در اختیار صاحب خانۀ با محبت خود و انجام فرامین او قرار داده­ایم؟ یا اینکه با نافرمانی، معصیت و گناه صاحب خانه را از دل بیرون کرده به مستأجر و یا بالاتر به غاصبی که محبّت دنیا و شیطان است داده و دل را بیمار کرده­ایم؟
  انسانی که کارهای شیطانی انجام می­دهد و می­گوید خدا را دوست دارم، حرفش یک دروغ و فریب شیطان است. او دل را به شیطان تحویل داده است. البته چون خداوند کریم، مهربان و توّاب است، انسان می­تواند با توبه و انجام اعمال نیک دل خود را از شیطان پس گرفته و ظرف محبّت خدا کند.
  [1]غرر الحِکَم و دُرر الکَلِم، صفحه 141، روایت 2513
  ****************
  آقا مجتبی...
  http://zareh.blog.ir/post/268

  دعای مادر...

  ...ویزید بسطامی را پرسیدند که این پایگاه به دعای مادر یافتی این معروفی (شهرت) به چه یافتی؟ گفت: آن را هم به دعای مادر، که شبی مادر از من آب خواست. بنگریستم در خانه آب نبود، کوزه برداشتم.

  به جوی رفتم آب بیاوردم.چون بر سر مادر آمدم، خوابش برده بود. با خود گفتم که اگر بیدارش کنم من بزهکار باشم. بایستادم تا مگر بیدار شود. تا بامداد بیدار شد. سربلند کرد و گفت: چرا ایستاده ای؟ قصه بگفتم.

  برخاست و نماز کرد و دست بر دعا برداشت و گفت: الهی چنان که این پسر مرا بزرگ و عزیز داشت، اندر میان خلق او را بزرگ و عزیز گردان

 • یه تکونی به خودت بده
 • با سلام و عرض تسلیت شهادت امام رضا(ع) خدمت شما.
  وبلاگ بسیار آموزنده و ارزشمندی دارید.
  یا حق.
  سلام....
  منتظر هدیه شما هستم...

  http://zareh.blog.ir/post/282

  ربیع الاول مبارکتان باد...
  سلام
  به روزم با حرف حساب
  با فتنه گران..

  یاعلی
  یک عمر تمام زحمتم را


  آن کس که کشید مادرم بود


  هر حرف دل نگفته ام را


  با مهر شنید مادرم بود


  هنگام مریضی ام به دادم


  دلسوز رسید مادرم بود


  چون پای مرا گزید خاری


  گفت: آخ،دوید مادرم بود


  تا قد مرا الف نماید


  چون دال خمید مادرم بود


  دست دل و دامن ولایش

  لبهای من است و خاک پایش


  از جنس فرشته هاست مادر


  انسان ملک نماست مادر


  سوگند به نغمه های بلب


  عطرین گل باصفاست مادر


  در محضر وی مکن غریبی


  با خلق تو آشناست مادر


  تاهست بیا و خدمتش کن


  چون محترم خداست مادر


  روزی نشود که گویی ای وای!


  ای وای!خدا کجاست مادر؟


  دست دل و دامن ولایش

  لبهای من است وخاک پایش
  پاسخ:
  سلام
  زیباست
 • مدرسه علمیه سیادت - مشهد مقدس
 • سلام محب اهل بیت
  از طرف حوزه علمیه سیادت – مشهد مقدس خدمت میرسیم
  لطفا پایگاه ما را لینک کرده و لوگو سایت را در وب خود قرار دهید
  www.siyadat.com
  www.talabejavan.ir
  ادرس لوگو :
  http://siyadat.com/wp-content/uploads/2014/01/لوگو.jpg
  *** منتظر پاسخ شما هستیم ***
  با سلام
  لطفا از زندگیه شخصیه حضرت زینب «ازهمسروفرزندانش» مطلبی بنویسید
  ممنون
  پاسخ:
  سلام
  ممنون از حضورتان!
  ارسال می شود..
  یاعلی

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی
  |بر بال اندیشه|

  » بـا قـرار دادن کـد لـوگـوی حمـایتی مـا در سایـت یـا وبـلاگ خود، ضمن یـاری در جهت گســترش عقــاید، زمیــنه آشنـایـی دیــگر کاربـران را بـا ایـن سایت فراهـم آوریـد.

  دنبال کنندگان ۴ نفر
  این وبلاگ را دنبال کنید
  تبلیغات
  Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران