می گویند امام امیرالمؤمنین علی علیه السلام سید نیست 😳 و سیادت از پدر به فرزندان منتقل می شود پس حسنین علیهما السلام سید نیستند ⚠ و اصل سیادت را منکر می شوند.

 

🚨 #شبــهـه_سید #به_گــ👂ـوش_باشیدبه دشــ👹ـمـن🚦#چراغ_سبز_نشان_ندهیم

 

با یک جستجوی تاریخی ساده در انساب جواب این 👇👇 #شبهه حل می شود

محمّد بن عبدالله بن عبدالمطلّب بن هاشم بن عبدمناف 

علی بن ابی‌طالب بن عبدالمطلب بن‌ هاشم بن عبدمناف

نتیجه: عبدالله و ابوطالب برادر هستند پس محمد و علی پسر عموی همدیگرند

 

پی نوشت:

#بنی_هاشم

#انا_و_علی_من_شجرة_واحدة

 

انسان #اصل_و_ریشه خود را فراموش نمی کند و همیشه به دودمان خود می بالد از این جهت بعضی از فامیل ها بر حسب اسم نیاکان و اجداد و یا طایفه نهادینه شده اند.

 

سادات به خاطر افتخاری که از طریق انتساب به پیامبر (صلی الله علیه و آله) داشتند سعی می کردند نسب و شجره نامه خود را حفظ کنند و نسل بعد از نسل به فرزندان خود برسانند و الان شجره نامه های زیادی از شجره سادات نزد علمای انساب است.

گفتنی است سرسلسله سادات از #هاشم_جد_پیامبر (صلی الله علیه و آله) شروع شد، لذا #عبدالمطلب و پدران پیامبر و امام علی (علیه السلام) نیز سادات هستند و فرزندان امام علی (علیه السلام) نیز سید هستند. اما از آنجا که هر کدام از امامان (علیهم السلام) نیز #مقام_رفیع و بلندی دارند وقتی نسل سادات به هر کدام از امامان که برسد آن امام به عنوان سرسلسله آنها معرفی می شود.

 

 مانند: سادات علوی، حسنی، حسینی، موسوی و رضوی و...

 

لذا سیادت فرزندان حضرت فاطمه (سلام الله علیها) از طرف امام علی (علیه السلام) نیز به آنان رسیده است.

📚 کلمه ‏ى «سید» در اصل به معناى کسى است که صاحب مجد و عظمت است. و به همین اعتبار، نسل پیامبر اسلام را سید مى‏ گویند. از سخنان ابن شهر آشوب به دست مى ‏آید که در قرن ششم هجرى قمرى کلمه ‏ى "سید" رواج کامل داشت و اولاد پیامبر را سید مى‏ گفتند.

 تحقیقات نشان مى ‏دهد که در قرن چهارم و پنجم کلمه «سید» به همراه قرینه بر اولاد پیامبر اطلاق مى‏ شد و در قرن ششم بدون قرینه استعمال مى‏ گردید. 

در عصر حاضر، در ایران به بنى هاشم سید مى‏ گویند و به غیر آن به کسى سید نمى ‏گویند. در حجاز کسانى را که از طریق امام حسین به پیامبر مى‏ رسند، سید مى ‏گویند. در قسطنطنیه عموم مردم را سید مى‏ گویند و در آنجا کلمه سید دلالت بر هاشمى بودن ندارد. در عهد صفوى به اولاد پیامبر کلمه‏ ى میرزا را اطلاق مى‏ کردند ولى در زمان ما میرزا دلالت بر هاشمى بودن ندارد.

 

 جامع الأنساب، آیت‏ الله روضاتى، ج 1، ص 32

مامقانى مى‏ نویسد: در غیر حجاز کلمه سید به بنى هاشم و بنى عبدالمطلب اطلاق مى‏ شود. در #کشورهاى_عربى_شیعیان این کلمه را به اولاد هاشم و عبدالمطلب اطلاق مى‏ کنند ولى عرب #غیر_شیعه آن را در معناى لغوى آن بکار مى ‏برند.

علم النسب، ج 1، ص 144

عبدالمطلب در میان مردم عرب با عنوان #سَیِّدُ_البطحاء و #ابوالسّادة_العشرة معروف بود و چون داراى شرف و سیادت بود، او را «سَیِّد» مى ‏نامیدند و در همان زمان تمام عرب، سیادت، سرورى و زعامت او را پذیرفتند. قبیله‏ ى قریش زعامت و سیادت او را قبول کردند و عرب دیگر هم او را به عنوان زعیم و رئیس پذیرفتند

 

 بحارالانوار، ج 15، ص 123 و 127

مورج‌ بن ‌عمرو السدوسی که در قرن سوم می زیست در کتاب خود می نویسد: «فکان #عبدالمطلب #سید قریش فى عصره لا ینازع السودد»

 ترجمه: پس عبدالمطلب در عصر خود سرور و زعیم بى‏ رقیب قبیله ‏ى قریش بود.

📚 کتاب حذف من نسب قریش، مورج‌ بن ‌عمرو السدوسی، ص ۴

⬅ ابرهه براى تخریب کعبه با نیروهاى خود در نزدیکى مکه استقرار یافت. #عبدالمطلب به نزد ابرهه رفت. ابرهه در ضمن سخنانش، به عبدالمطلب گفت: «یحقّ لک ان تکون #سیِّد قومک؛ تو را مى‏ سزد که سیِّد و زعیم قوم خودت باشى»

📚 بحارالانوار، ج 15، ص 130، س 15

به این ترتیب، در آن عصر، در میان مردم، تنها #عبدالمطلب را #سید مى‏ گفتند و هر گاه این کلمه تنها و بدون قید یاد مى‏ شد، عبدالمطلب را شامل مى ‏گردید و عرب آن زمان به هر کسى سید نمى‏ گفتند.

پدر پیامبر اسلام عبدالله است. عبدالله وفات کرد و مادر پیامبر هم وفات کرد. سرپرستى پیامبر اسلام با عبدالمطلب بود.

حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) محبوب دل عبدالمطلب بود. روزى عبدالمطلب با افراد خود نشسته بود و پیامبر کودک خردسال بود. عبدالمطلب به آن افراد گفت: «انّى ارى انّه سیأتى علیکم یوم و هو #سیدُکم»

 ترجمه: من به حقیقت مى ‏بینم که روزى مى‏ آید که او سید و سرور شما مى‏ گردد. این پیشگوئى عبدالمطلب تحقق یافت و حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) #سید و سالار همه شد. 

📚 بحارالانوار، ج 15، ص 143، س 2

 

✅ این شبــهه ناکام ماند به جهت اینکه؛ علاوه بر سید بودن حسنین از ناحیه پدر علیهم السلام از طرف مادر نیز به صریح قرآن #سید هستند که آیه ۸۴ سوره انعام و #آیه_مباهله با صراحت خود از حسنین علیهما السلام با لفظ "ابناءنا" تعبیر می کند.

نسل پیامبر با دخترش حضرت فاطمه (سلام الله علیها) ادامه یافت و فرزندان حضرت فاطمه فرزندان پیامبر هستند. چون پیامبر پسران (قاسم، طاهر، ابراهیم) خود را از دست داده بود.

 

و اضافه بر آن احادیث زیادی وجود دارد که پیامبر آن دو را با عبارت: الحسن و الحسین #ابنایْ و #سیدیْ شباب اهل الجنة یاد کرده.

 

#خاتمه

حضرت امام موسى الکاظم (علیه السلام) فرمود: روزى به مجلس #هارون_الرشید خلیفه ‏ى عباسى وارد شدم. هارون سؤال هایى کرد و من جواب دادم. #هارون پرسید شما چگونه مى‏ گویید که پسر پیامبرید در حالى که #پیامبر_نسل_نداشت. او فقط دختر داشت و نسل انسان از پسر مى ‏ماند نه دختر. من در جواب سؤال هارون آیه 84 سوره ‏ى انعام را خواندم.

 خداوند مى‏ فرماید: و وهبنا له اسحق و یعقوب کلاً هدینا و نوحا هدینا من قبل و من ذریته داود و سلیمان و ایوب و یوسف و موسى و هارون و کذلک نجزى المحسنین و زکریا و یحیى و عیسى و الیاس کل من الصالحین؛

📚 المیزان، ج 7، ص 241، عربى، بیروت، چاپ دوم

 

🔶 به هارون گفتم: اى هارون! پدر عیسى کیست؟ هارون گفت: عیسى پدر ندارد. گفتم: پس چطور عیسى از نسل ابراهیم بشمار رفته است؟! پس بدان که خداوند عیسى را از طریق مادرش مریم به نسل حضرت ابراهیم ملحق ساخته است. #ما_هم_از_طریق_مادرمان_حضرت_فاطمه_زهرا از نسل پیامبر اسلام به حساب مى ‏آییم.

📚 تفسیر صافى، ج 1، ص 530 چاپ دوجلدى قدیمى، تفسیر نمونه، ج 5، ص 328 به نقل از نورالثقلین، ج 1، ص 743

 

کلمه‌ی «سید» سه بار در قرآن آمده است. دو بار به شکل مفرد و یک بار به شکل جمع:

 

1⃣ در داستان یوسف، در ماجرای او با زن حاکم مصر، برای اشاره به شوهر آن زن از عنوان «سیدها» استفاده شده است: و ألفیا سیدها لدی الباب. «سیدها» در این عبارت یعنی «آقایش»، که منظور شوهرش است.

2⃣ در قرآن از یحیی با صفت «سید» تکریم شده است: أن الله یبشرک بیحیی، مصدقا بکلمه من الله و سیدا و حصورا و نبیا من الصالحین. یحیی سید است، یعنی آقا و بزرگوار است.

3⃣ در قیامت مردم می‌گویند ما از «سادتنا» یعنی بزرگانمان اطاعت کردیم و آنان ما را گمراه کردند: إنا أطعنا سادتنا و کبراءنا فأضلونا السبیلا. «ساده» یا «سادات» جمع سید و به معنی سروران و بزرگان است.