از بابرکت ترین شب های سال شب قدر است که به احتمال بسیار زیاد در ماه رمضان واقع گردیده است؛ چرا که قرآن در سوره بقره می فرماید: «شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِیَ أُنزِلَ فِیهِ الْقُرْآنُ» و از طرفی می فرماید: «إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ» از جمع بین دو آیه می توان فهمید که شب قدر در ماه مبارک رمضان است. از بین شبهای سی گانه ماه رمضان سه شب از همه مشهورتر است، شبهای نوزدهم، بیست و یکم و بیست و سوم.

شب قدر در نیمه دوم ماه رمضان است و وجود شب قدر در نوزدهم و بیست و یکم و بیست وسوم احتمال بیشتری دارد.

اما با توجه به روایات، شب بیست و سوم به شب قدر نزدیکتر است و احتمال آن بیشتر.

شب نوزدهم شب تقاضا و مطرح کردن خواسته ها، شب بیست و یکم شب اصرار و پافشاری بر حاجت ها و شب بیست و سوم شب امضاء نهایی از طرف امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است.

این نکته می فهماند که باید به هر سه شب و نقش این شب ها توجه خاص کرد و البته شب بیست و سوم را باید بیشتر پاس بداریم.1پرداختن به شب قدر در سه شب و مخفی ماندن شب قدر واقعی، حکمتی دارد آسمانی و امید آفرین. چنانچه امیرمؤمنان علی علیه السلام فرموده اند: خداوند آن را از شما پنهان داشته تا عنایت بیشتری به شما کند زیرا اگر شما آن شب را می دانستید، در همان شب عمل می کردید و در غیر آن شب عبادت را ترک می کردید.2

برای درک و بهره برداری بیشتر از این شب ها، باید جسم را با «غسل» شستشو داد و جان را با «توبه و استغفار.»

باید چشم سر و چشم دل به «احیاء و شب زنده داری» صبح کند و شب را تا به سحر به «دعا» و «ذکر» و «صلوات» و «نماز» و «تلاوت قرآن» و «قرآن بر سر گرفتن» و «توسل به معصومان» مشغول باشد.

اینها کافی نیست، باید به فکر مستمندان و یتیمان باشد، از آنان دستگیری کند، صدقه بدهد، بر سر یتیمان دست محبت بکشد. شبهای قدر یک ترجیع بند عاشقانه هم دارد، «زیارت الحسین علیه السلام» باید دل ها عاشورایی شود و چشم ها به یاد مظلومیت حسین علیه السلام بارانی شود تا باران رحمت الهی بر سر همگان ببارد.

شستشویی باید و کدام شستشو بهتر از شستشوی دل و جان در اشک بر حسین شهید علیه السلام؟

شستشویی کن و آنگه به خرابات در آی...

1. ماه خدا، محمدی ری شهری، ج 2، ص 807 - 810

2. بحار الأنوار، ج 97، ص 5